Dobieramy szafę dziecięcą do wieku naszej pociechy

Perfekcyjny pokój dziecięcy jest bezpieczny i funkcjonalny. W tym perfekcyjnym pokoju znajduje się perfekcyjna szafa, w której łatwo utrzymać porządek, można pomieścić wszystkie ubrania i będzie “rosła”, tak jak rośnie nasze dziecko. Szafa doskonała będzie pełnić swoją funkcję przez wiele lat. Oczywiście nie jest to mebel z gumy, jednak odpowiednio dobrany pomieści zarówno ubrania, jak i inne skarby zapakowane w pudła. 

Szafa dziecięca

Meble w pokoju dziecięcym muszą spełnić dwie funkcje - być bezpieczne i funkcjonalne. Powinny być dopasowane do wzrostu dziecka, aby mogło ono nauczyć się porządku i samodzielności. Łatwy dostęp do niej pozwoli od najmłodszych lat uczyć samodzielności. Sam decyduje co chce założyć, kompletuje poszczególne części garderoby. Zarówno może kreować różne stylizacje, jak i uczyć się dbać o swoje rzeczy. W okresie buntu nastolatek to zawartość szafy daje poczucie samodzielności. Przez ubiór ten (prawie) dorosły człowiek manifestuje swoją odrębność i niezależność. Dobrze dobrane meble zaspokoją zarówno potrzeby przedszkolaka, jak i pierwszaka czy maturzysty. 

Szafa dziecięca - 0-5 lat

Zakup szafy do pokoju dziecięcego jest nie lada wyzwaniem. Oferowane jako wyposażenie do pokoju małego dziecka, mogą okazać się meblem tymczasowym. Dziecko szybko rośnie i po kilkunastu miesiącach może się okazać, że trzeba kupować nowe wyposażenie pokoju. Aby uniknąć rozczarowania zakupem na kilkanaście miesięcy, warto nabyć szafę pełnowymiarową, z możliwością przemeblowania wnętrza. Jest to stosunkowo nowe rozwiązanie w projektowaniu mebli, dlatego przed zakupem warto sprawdzić, czy jest taka możliwość. 

Funkcjonalny pokój dziecięcy

Pełnowymiarowa szafa musi mieć drążek na których można powiesić spódnice, sukienki, okrycia wierzchnie, oraz półki gdzie mogą leżeć pozostałe ubrania, zabawki, buciki i torby. W zależności od wzrostu i wieku dziecka powinna być możliwość dostosowania wnętrza do potrzeb.  Dal lepszego zagospodarowania przestrzeni część z drążkiem powinna być oddzielona. Takie rozwiązanie umożliwia zagospodarować dół na torby lub pudła z zabawkami. Natomiast druga część z niewielką ilością półek umożliwi lepsze posegregowanie ubrań, oraz pomieści przedmioty nawet sporych gabarytów. Młodym rodzicom często wydaje się, że nie potrzebują dużej szafy z drążkiem, zapominając, że dziecko szybko rośnie, a tym samym i ubranka są coraz dłuższe. W pokoju małego dziecka trudno zapanować nad porządkiem. Umieszczenie w takiej szafie nawet dużych zabawek nie sprawia problemu. Taka szafa pomieści pudła z zabawkami, dzięki czemu pokój będzie posprzątany i bezpieczny. 

Szafa dziecięca - 7 lat

Wybór szafy dla 7-latka powinien być uzależniony od wielkości pokoju. Jeżeli pokój dziecięcy jest wystarczająco duży można zakupić, jeden duży mebel. W przypadku mniejszego pokoju lepiej kupić szafy jedno- lub dwudrzwiowe lub szafę narożną. Szafa narożna doskonale wpisuje się nawet w niewielkie pomieszczenie i nie przytłacza go. Dopełnieniem mogą być komody, które pomieszczą zarówno różne ubrania, jak i skarby siedmiolatka. W końcu w tym wieku już można mieć tajemnice. Tak dobrane kompaktowe meble będą rosły z pociechą. 

Uznanie zyskują również szafy przesuwne. Nie jest potrzebne miejsce na otwarte drzwi, co też oszczędza miejsce w pokoju dziecka. Bez względu na wielkość pokoju i dobór mebli warto pamiętać, że zakup na lata wymaga szafy pełnowymiarowej, której wnętrze będzie można samemu dopasować do potrzeb. Szafa dopasowana do potrzeb zarówno 3-latka, jak i nastolatka to taka, w której wnętrze można samemu zaaranżować.

Autor

Redakcja

mebledziecieceranking.pl