Od niemowlaka po nastolatka - odpowiednie meble dziecięce

Jakie meble do pokoju niemowlaka?

Tak naprawdę meblowanie pokoju dziecięcego dobrze jest przeprowadzać w sposób stopniowy. Na początku warto zakupić łóżeczko i komodę ze zdejmowanym przewijakiem. Na początek taki zestaw w połączeniu z fotelem czy sofą sprawdzi się doskonale. Niemowlak nie potrzebuje wiele. Potrzeby rosną oczywiście wraz z wiekiem. Na pewno warto też od razu zainwestować w ciepły dywan czy wykładzinę, bo to właśnie na ziemi dziecko często się bawi i chodzi.

Jakie meble do pokoju dziecka wybrać?

Wprawdzie można od razu też zakupić komplet mebli, ale warto pamiętać, że nawet małe dzieci mają już swój gust i zainteresowania. Niekiedy jest je bardzo ciężko przekonać do wybranego wcześniej przez rodziców biurka czy krzesła. Pokój dziecięcy powinien być zawsze utrzymany w jasnej kolorystyce i nie może posiadać zbyt dużej ilości ozdób i dekoracji. Maluch wcale nie czuje się w takiej przestrzeni komfortowo. Dla niego to za duża ilość bodźców.

Najlepiej jest wyboru mebli dokonywać wraz z dzieckiem. Warto stawiać na produkty sprawdzonych producentów, które są stabilne i wykonane z wysokiej jakości materiałów. Powinny również posiadać odpowiednie atesty. Co powinno znaleźć się w pokoju dziecka? Na pewno łóżko, szafa, regał, szafka oraz biurko. Dobrze jest też przewidzieć miejsce na zabawki. Może być to osobna szafka czy skrzynka, w zależności od ich wielkości i rozkładu pomieszczenia.

Na samym początku warto też zastanowić się jak długo dane meble mają służyć. Lepiej jest zrezygnować z motywów bajkowych i mebli dziecięcych, które za kilka lat nie będą się już dziecku podobać. Zamiast tego lepiej pomyśleć o wyborze klasycznym mebli. Zawsze pokój można ozdobić w taki sposób, aby prezentował się on dla dziecka atrakcyjnie. Fototapetę jest łatwiej i taniej wymienić niż meble. 

Zabawa dziecka w pokoju

Jakie meble do pokoju dla dziecka?

Biurko dziecięce powinno mieć regulowaną wysokość, tak by dziecko mogło przy nim bez problemu odrabiać lekcje czy rysować i malować. Biurko nie może być oczywiście za małe. Przestrzeń do pracy powinna mieć wymiary minimum 140 cm długości i 60 cm głębokości. Krzesło czy fotel muszą być regulowane i to nie tylko pod względem wysokości. Dobrze jest zadbać o podparcie lędźwiowe i podłokietniki.W przypadku małych dzieci sprawdzi się też mały stolik, który z czasem zacznie pełnić funkcję szafki nocnej.

Półki i szafki w pokoju dziecka powinny zostać zawieszone odpowiednio nisko, tak aby maluch miał do nich swobodny dostęp. Z czasem można je po prostu przewiesić nieco wyżej.

Dobrze jest też już na starcie rozważyć podzielenie przestrzenie i wydzielenie kącika snu, zabawy czy nauki. Kiedy pokój jest przestronny to można łóżko oddzielić od reszty zasłoną czy parawanem. Pokój malucha musi być bezpieczny, wygodny i funkcjonalny zarazem. Dziecko też potrzebuje przestrzeni tylko dla siebie. Nie ma co przesadzać z ilością mebli. Lepiej jest je dokupić w razie potrzeby niż zagracać pokój.

Autor

Redakcja

mebledziecieceranking.pl