Urządzamy wyjątkowy pokój dla naszego dziecka. Poradnik

Jak rozplanować pokój dziecięcy - miejsce snu, zabaw, nauki i zarazem "magazyn"?... Pokój taki ma łączyć te role na niewielkim metrażu, co nie jest proste. Rozmyślając, jak ten cel osiągnąć, pamiętaj: wnętrze (jego układ, wyposażenie, wystrój) ciągle podlega zmianom.

Jak urządzić pokój dziecka?

W przypadku najmłodszych dzieci... wczuwaj się projektując: chodź na kolanach. Pomyśl też jednak o własnej wygodzie. Będziesz przewijać, karmić, porządkować. Starsze dziecko spytaj o opinię i uwzględnij jego plany co do pokoju. Malowanie ścian to świetna forma wspólnego spędzenia czasu. Należy także pamiętać o bezpieczeństwie i aby użyte materiały były trwałe oraz łatwe do utrzymania w czystości. Warto zadbać o estetykę, a więc wystrój pokoju dziecięcego (bo czym skorupka za młodu nasiąknie…) i poskromić własne emocje; często przesłaniają faktyczne potrzeby dziecka. Moda czy niezrealizowane w dzieciństwie marzenia rodzica mogą przerzucić się na wystrój pokoju dziecka a'la Disneyland... kosztem miejsca na szafy pozwalające przechować masę zabawek i ubrań.

Jak urządzić pokój małego dziecka?

Dzieci w każdym wieku mają inne potrzeby. Na szczęście, urządzając pokój można je przewidzieć ze sporym wyprzedzeniem. Pokój dziecka małego musi być jak najbliżej sypialni. Nastolatek na pewno wybierze wnętrze przy wejściu do domu. Chętnie też zamieszka poddasze czy oddzielne skrzydło budynku. Pokój dziecka przedszkolnego nie musi być duży - wystarczy 11 m2. Maluchy do wieku szkolnego i tak najchętniej bawią się w pobliżu opiekunów: rysują przy kuchennym stole, układają klocki na podłodze w salonie. Z kolei siedmiolatki lubią czasem być same.

Elementy pokoju dziecięcego

Chętnie też zapraszają rówieśników. Mają największą frajdę, gdy ci goście mogą zostać na noc. Dodatkowe miejsce do spania będzie więc dobre; koniecznie w dziecięcym pokoju. Wtedy może wyjść na jaw, że 11 m2 to za mało. Optymalny pokój dziecka oznacza 18 m2. Ważniejsze od metrażu jest jednak nasłonecznienie. Jaśniejszy pokój dziecka będzie wyglądał na większy. Ponadto, światło słoneczne wzmaga bioretencję wit. D i zapobiega zimowej depresji.

Jak urządzić pokój dla dziecka?

Spójrz na pokój dziecka jak na bryłę w trójwymiarze. O wiele lepiej spożytkujesz przestrzeń, niż gdy będziesz skupiać się tylko jedynie na dwuwymiarowej powierzchni podłogi. Tomasz Augustyniak, projektant dedykowanej dzieciom do lat trzech kolekcji mebli Meee dla marki Meble Vox, wyróżnił trzy poziomy mebli: elementy tuż nad podłogą to raj dla dziecka raczkującego, umieszczone troszkę wyżej - takiego, które już chodzi, zaś na samym szczycie znajduje się rodzicielska strefa. Tak zorganizowana przestrzeń ewoluuje razem z dzieckiem. Przedszkolak, a później uczeń, w dolnej strefie ma najczęściej używane zabawki i ubrania. Sam może po nie sięgnąć i odłożyć na miejsce. W strefie rodzica powinny znaleźć się rzeczy używane rzadziej, jak i również niewykorzystywane w konkretnym sezonie. Nastolatek anektuje już cały pokój, sam planuje przechowywanie, wprowadza własne porządki i nie toleruje wizyt bez zapukania. Pomocnikiem w planowaniu przestrzennym (nie wyłącznie dziecięcego pokoju) jest plan w skali 1:20. 1 cm na rzucie to inaczej 20 cm w naturze. Także w sieci można znaleźć sporo darmowych generatorów planów. Na rzucie zakreśl różnymi barwami strefy: snu, zabawy, odrabiania zadań domowych, przechowywania ubrań, zabawek i książek. Postaraj się, by meble służące jednej roli znalazły się w tym samym miejscu, a nie były rozproszone po całym pokoju dziecka.

Autor

Redakcja

mebledziecieceranking.pl