Standardowe wymiary łóżka dla dzieci

Łóżko jest jednym z najważniejszych mebli w naszym domu – ma ono zapewniać nam wygodny i zdrowy sen, który jest niezbędny dla naszego zdrowia. Jeśli ktoś chce kupić łóżko dla swojego dziecka, to musi zwracać uwagę na szereg cech które decydują o tym, czy dany mebel będzie faktycznie odpowiedni. Dzieci w różnych przedziałach wiekowych mogą mieć zróżnicowane potrzeby, warto zatem poświęcić na taki wybór nieco czasu.

Łóżka dla dzieci – wymiary

W pierwszych miesiącach życia dziecku wystarczy niewielkie łóżeczko ze szczebelkami. Z czasem jednak maluch zaczyna z niego wyrastać i pojawia się konieczność kupienia czegoś znacznie większego. W większości przypadków skupiamy się tu głównie na wyglądzie nowego łóżka - do pokoju dziecięcego najlepiej pasuje coś radosnego i kolorowego. Przy zakupach trzeba jednak zwrócić uwagę również na szereg praktycznych cech, które decydują o tym, czy dany model będzie odpowiedni.

Niemowlak: łóżka dla dzieci wymiary – 100x60

Materace dla niemowląt są niewielkie, ale muszą posiadać szereg cech które decydują o tym, czy będą faktycznie bezpieczne i wygodne dla dziecka. Szerokość takich materacy nie przekracza raczej 100 cm; najczęściej waha się w granicach 60 – 70 cm. Długość nie przekracza natomiast 140 cm. Ważna jest również wysokość. Materac razem z wkładem oraz obustronnym pokrowcem nie przekracza zwykle 10 cm.

Przedszkolak: łóżka dla dzieci wymiary – 160x80

Dziecko wybierające się do przedszkola potrzebuje zwykle już znacznie większego łóżeczka. Szerokość materaca rośnie wówczas do 90 cm, zaś długość – do 160 cm.

Aranżacja pokoju dziecięcego

Dziecko w wieku szkolnym: łóżka dla dzieci wymiary – 180x90

Kiedy dziecko idzie do szkoły, jego wymagania związane z łóżkiem nieco rosną. Trzeba kupić mu taki mebel, który umożliwi faktycznie wygodny odpoczynek, dający mnóstwo energii do nauki i pracy. Sama szerokość materaca może nawet pozostać taka sama, choć oczywiście im większa, tym dziecku wygodniej będzie spać. W tym wieku trzeba jednak pomyśleć o czymś dłuższym, bowiem dziecko zaczyna bardzo szybko rosnąć. Na samym początku 160 cm będzie wystarczające, ale po niedługim czasie trzeba będzie kupić nieco dłuższy materac. Optymalna długość wynosi 200 cm.

Nastolatek: łóżka dla dzieci wymiary – 90x200

Dojrzewające dziecko rośnie bardzo szybko, przez co trudno jest kupić dla niego materac, którego wymiary będą mu odpowiadały przez przynajmniej kilka lat. Najlepiej jest zainwestować od razu w coś większego, zaprojektowanego z myślą o dorosłych. Nastolatek może dojść do takich wymiarów już w młodym wieku, zatem nie ma sensu kupowanie dla niego rzeczy przeznaczonych dla dzieci. Szerokość takiego materaca będzie w tym przypadku wynosiła minimum 80 cm, choć można kupić też coś większego, nawet o szerokości 120 cm. Optymalna długość wynosi tu 200 cm. Takie wymiary zapewnią komfort nawet wysokim nastolatkom.

Autor

Redakcja

mebledziecieceranking.pl