Śpij spokojnie i.. wygodnie. Komfortowe łóżka dla dzieci

Łóżko w pokoju dziecięcym czy nastoletnim stanowi nie tylko niezwykle istotny element aranżacji, lecz jest również odpowiedzialne za odpowiedni komfort wypoczynku oraz przyjemny sen. Powinno więc ono łączyć w sobie cechy takie jak wygoda, estetyka oraz funkcjonalność.

Małe dzieci bardzo lubią bawić się na swoim łóżku, nastolatkowie zaś często w nim czytają książki, czasopisma czy słuchają muzyki. Właśnie z tego powodu odpowiedni dobór tego elementu wyposażenia jest bardzo ważny.

Jakie łóżko wybrać do pokoju dziecka i nastolatka?

Maluchy, które dopiero przestają korzystać z łóżeczka niemowlęcego na rzecz tradycyjnego łóżka, powinny skorzystać z modeli w rozmiarach 70 centymetrów szerokości oraz 140 centymetrów długości. Dzięki ich niewielkim wymiarom można zapewnić dziecku odpowiednie poczucie bezpieczeństwa oraz swobodę, co pozwala na komfortowy wypoczynek. Pozwalają również na zapewnienie im samodzielności, ponieważ dzieci mogą same wejść na łóżko oraz przykryć się kołdrą. Dostępne na rynku konstrukcje świetnie komponują się z pozostałymi elementami wyposażenia pokoju dziecięcego, nie tylko pod względem wymiarów. Niektóre modele występują również z dodatkowymi dekoracjami na ramie łóżka, co nadaje im jeszcze większego uroku.

Łóżka dla dzieci drewniane 90x200

Dla rodziców poszukujących uniwersalnych i sprawdzonych rozwiązań przeznaczone są modele, które mają 90 cm szerokości oraz 190 lub 200 cm długości. Mogą być one wykorzystywane zarówno przez przedszkolaków, jak i przez nastolatków. Ich główną zaletą jest to, że nie musimy ich wymieniać w sytuacji, kiedy nasze dziecko rośnie.

Łóżka dla dzieci

Jeżeli mamy do czynienia z sytuacją, w której rodzeństwo mieszka razem w jednym pokoju, bardzo dobrym rozwiązaniem mogą być łóżka piętrowe, które są bardzo popularne wśród najmłodszych. Pozwala to zaoszczędzić dodatkowe miejsce i uzyskać dodatkową przestrzeń do aranżacji. Równie dobrym pomysłem są również modele piętrowe z tylko jednym łóżkiem. W ich przypadku dolną część mogą zająć szafki lub biurko. W tej sytuacji również możemy uzyskać trochę dodatkowego miejsca w danym pomieszczeniu, dlatego to rozwiązanie jest najlepsze przy urządzaniu pokojów o niewielkich rozmiarach.

Ochrona łóżka dziecięcego

Łóżka dla dzieci drewniane z barierką

Najważniejszą cechą, która powinna charakteryzować każde łóżko, jest jego funkcjonalność. Obecnie zdecydowana większość modeli wyposażona jest w dodatkowe udogodnienia, takie jak na przykład wysuwane szuflady, pojemniki na pościel czy barierkę dla młodszych dzieci. Dzięki temu możemy w łatwy sposób przechowywać różne przedmioty dziecięce, takie jak pluszaki, książki itp. Niektóre modele umożliwiają również wysunięcie dodatkowego materaca na niższym poziomie, co jest bardzo przydatne na przykład podczas zaproszenia przyjaciół na noc. 

Łóżka dla dzieci drewniane

Dla dzieci i młodzieży bardzo ważny jest wygląd ich pokoju, dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na wygląd mebla. Najbezpieczniejszym i najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem są proste modele, utrzymane w kolorach drewna. Dzięki temu świetnie będą komponować się w innymi wzorami oraz kolorami, co zwiększa możliwości aranżacyjne. Dodatkowym atutem jest możliwość zmiany ich wyglądu, na przykład przykrywając je kocem lub kapą. Niektóre modele dostępne na rynku występują również z elementami dekoracyjnymi, takimi jak dziecięce zdobienia na ramie lub interesujące, oryginalne struktury w żywych kolorach przeznaczone dla młodzieży.

Musimy pamiętać jednak, że nie tylko materac ma wpływ na naszą wygodę. Cała konstrukcja łóżka odpowiada za komfort użytkowania, dlatego warto jest dokładnie sprawdzić mebel przed zakupem. Większość modeli posiada szczebelkowy stelaż, na którym zamieszczany jest materac. Dzięki temu powstaje optymalny przepływ powietrza, który zapewnia jego właściwą cyrkulację. Łóżko powinno być również stabilne, co zależy od jego konstrukcji oraz zastosowanych materiałów.

Autor

Redakcja

mebledziecieceranking.pl